Expedice Smrk

Poznat Jizerské hory a zdolat jejich nejvyšší vrchol Smrk to byla výzva pro žáky 7.A. Expedice začala na Smědavě, kde žáci zjišťovali nadmořskou výšku, turistické trasy vedoucí na Smrk a plánovali cestu. Nejtěžším úkolem, pominu-li pracovní list, byl výstup po nebeském žebříku, který byl odměněn nádhernými výhledy daleko do kraje.

Prvouka venku

Že se dá učit i mimo školu se přesvědčili žáci 3.A. Využili jsme krásného počasí a vyrazili jsme ven, kde jsme si spojili prvouku s tělocvikem. Nejprve jsme museli vymyslet co nejdřív různých živočichů, mezi kterými se nacházeli i tak kreativní nápady jako třeba kapustňák. Při této hře jsme využili velké plochy a zaběhali jsme si štafetu po týmech. Poté žáci dostali bádací úkol a hledali všechny živočichy, kteří se v parku dají najít nebo potkat. Všechny nás překvapilo, co všechno se dá takto objevit.

Letem světem rybníkem

V rámci programu v Botanické zahradě děti ve skupinách odpovídaly na otázky o vodě (šetření s vodou, čištění vody, koloběh vody, využití vody), potom si vytvořily jednoduchý model čističky vody. Ve venkovních prostorech zahrady jsou malé nádrže s nejrůznějšími vodními živočichy. Děti je z vody opatrně lovily, zkoumaly a pojmenovávaly. Byli jsme překvapení, kdo všechno ve vodě žije. 🙂

S 8.A na Klíči

Stejně jako 8.B vyrazila také 8.A se zeměpisem na Klíč. S týdenním odstupem se nám výrazně změnilo počasí. Minulý týden 20 stupňů a slunečno, tentokrát 4 stupně, vítr, sluníčko a pár vloček. Co nám zůstalo byly úžasné výhledy. Viditelnost opět skvělá.

Zeměpisná exkurze - Klíč - 8.B

V rámci zeměpisných exkurzí se žáci 8.B vydali poznávat Lužické hory a zdolat vrchol Klíč. Vlakem se přiblížili do Svoru a odtud pěkně pěšky na Klíč. Odměnou jim byly nádherné výhledy a slunečné počasí. Cesta zpět vedla do Nového Boru a dále pak vlakem zpět do Liberce. A co je čeká příště? No přece Krkonoše.

Kdopak to mluví?

3.A se vypravila do Severočeského muzea, aby prozkoumala zvuky přírody. Nejprve se žáci snažili poznat emoce zvířat podle jejich výrazu ve tváři, poté podle poslechu. Sami si pak vyzkoušeli, jaký může být zmatek, pokud by všechna zvířátka mluvila přes sebe a nakonec si mohli vybarvit zvířátko dle vlastní volby a dle své fantazie.

Nová mapa – centrum Liberce a okolí

Spolek nám zakoupil tuto nádhernou mapu okolí Liberce, kterou jsme si na přání nechali zhotovit. Jako první zařadit mapu do výuky měli tu čest šesťáci. Nejprve hledali dopravní uzly, památky a s nimi spojená významná místa. Těch je v okolí centra Liberce hned několik.  Za zmínku určitě stojí radnice, muzeum ale i nemocnice, kasárna, Fügnerova.

Živly v Montessori

Během poznávání neživé přírody nesmí chybět přírodní živly. S dětmi v Růžové třídě jsme si povídali o tom, v jakých podobách se vyskytují, k čemu jsou důležité, kdy mohou být nebezpečné. Ve skupinkách si děti také zkoušely výtvarně jeden živel vyjádřit. Nápadů bylo spoustu!

Šesťácké zkoumání teploty

Přírodní vědy v Montessori šestém ročníku nabízejí našim vědátorům nejrůznější příležitosti zažít vědu a přírodní zákony na vlastní kůži. Pro tyto účely nám skvěle slouží školní kuchyňka, kam se šesťáci vypravili zkoumat teplotu, jakožto základní fyzikální veličinu a její změny. Pokusy začaly z lehka – měřením teplé a studené vody svépomocí – tedy zjištěním, jestli je lidské tělo spolehlivým teploměrem.