8. B na Ralsku a na Ploučnici


Devět. Tak přesně tolik bylo Prstenových přízraků v trilogii Pán Prstenů. A také tolik žáků nové 8. B se sešlo na nádraží a na poslední srpnový víkend vyjelo do Mimoně.

V plánu byly dvě části. Sobotní pěší výlet na nedaleký kopec Ralsko a tamní zříceninu a nedělní splutí Ploučnice od tzv. Průrvy do Mimoně.

Počasí nepřálo v podstatě celému srpnu a bohužel nedávné povodně také nepomohly stavu vody v řekách. Nicméně jsme v sobotu v poledne vyrazili.

Ralsko
***
Odpoledne jsme se vydali na zříceninu Ralsko a po krátké spršce, kterou jsme přečkali u jedné kapličky, jsme před pátou hodinou úspěšně dobyli vrchol zříceniny. Večer už zbývalo jen opéct buřty, zahrát Černé historky, pokecat a jít se vyspat před nedělní plavbou.

Ploučnice
***

Protože Jizera je pod Železným Brodem téměř nesjízdná, byla zvolena Ploučnice. V červnu to nijak zvlášť nevypadalo, ale srpnové deště řeku poněkud naplnily. Naštěstí se počasí více umoudřilo a tak bylo jen chladněji, než by se na srpen slušelo. Vody bylo více než je na toto období zvykem, ale nepršelo, voda přes noc klesla a tak jsme se ráno přesunuli k vísce Noviny pod Ralskem nad místo, kde začíná skalní tunel zvaný též

průrva Ploučnice. Po rozdělení do kanoí jsme se vydali na řeku. Průjezd tunelem lze určitě považovat za silný zážitek. Na konci tunelu je asi půlmetrový hup, kde se nám hned dvě lodě cvakly. Ono celá plavba byla poměrně cvakací, takže každého to alespoň jednou potkalo.
Řeka docela teče a tak se čas od času někdo převrátí. Loď se vyleje a pokračuje. Nejhorší je asi posledních 400 metrů, kde lodě dvakrát protahujeme pod stromy (touto kulisou jsou mj. známy Meandry Ploučnice v bývalém vojenském prostoru pod městem) a sjíždíme provalený jez, kde se naposledy cvaknou téměř všechny lodě.
Pak už zbývá jen dojet, převléknout se do suchého a teplého oblečení, poklidit v klubovně, kde jsme měli azyl a vyrazit na nádraží. Úsek od Průrvy do Mimoně má něco kolem 7 km, ale díky častějšímu zastavování se nám plavba poněkud protáhla. Unavení se tak do Liberce dostáváme o dvě hodiny později.

Pár fotek v galerii je pouze ze soboty. Fotografie tunelu jsou z webu www.novinypodralskem.cz/prurva.html.

.<>

Datum akce: 
28. 8. 2010 to 29. 8. 2010
Školní rok: 
2010/2011
Záložky: