First Lego League 2010, regionální finále Praha: Přes prvotní rozčarování k nečekanému úspěchu

[img:1 align=float_right]
Jinak to snad ani letos nazvat nemůžeme. Ale pěkně popořádku…

V sobotu 6. Listopadu proběhl v Praze 5. ročník soutěže First Lego League (FLL) a B.R.A.I.N. team z naší školy se účastnil již podruhé. Téma letošního ročníku je „Body Forward“ a biomedicína. Tým ve složení Jára Cverčko, Filip Kubín, Andrea Šandorová, Adéla Mašková, Filip Hamalčík, Lukáš Šebor, Honza Broschinski, Míša Kainová, Petra Dufková a Kristýna Musilová se sešel již v 5:45 na autobusovém nádraží, abychom stihli zahájení soutěže, která proběhla v Dejvicích v 8:45.

[img:4 align=float_lef­t]Nedílnou součástí je Výzkumný projekt a jeho prezentace. Výzkumného projektu se ujal tým pod vedením paní učitelky Pálkové. Od září jsme sbírali informace na téma „Lidské tělo“, rozhodovali se, jestli budeme tělo vylepšovat, spravovat nebo léčit. Nakonec nás inspirovala Noc vědců, která proběhla koncem září v Centru Babylon. Zde jsme se seznámili s Nanospidrem, a zjistili, že nanovlákna, která byla objevena lidmi z naší Technické univerzity mohou posloužit i jako nanonáplast a tak urychlit hojení ran. Nápad byl tady, a my se pustili do studia nanotechnologie ve spojení s lidským tělem. Připravili si divadelní scénku společně s powerpointovou prezentací a jako část těla vybrali poranění holenní kosti. Z loňského roku jsme věděli, že se musí zapojit celý tým, a každý dostal svou roli i dvojroli. Všichni se zapojili se stoprocentním nasazením, a každý do toho dal maximum. Okouzlili jsme a nadchli porotu tak, že jsme slyšeli při hodnocení jenom slova chvály, která vyústila při předávání cen v první místo za prezentaci výzkumného projektu. Radost byla nekonečná.

--------------------

[img:6 align=float_rig­ht]Druhou částí soutěže je programování LEGO robota. Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo „málo“ času na přípravu a spousta věcí se doháněla v noci před soutěží, se letos přípravě robota a programů věnovalo téměř celé dva měsíce. Příprava tedy vypadala velmi slibně a tak byla větší očekávání. Samotná robotgame se skládá ze tří kol a do bodování soutěže se počítá to nejlepší kolo. Týmy proti sobě nastupují ve dvojicích a jede se tedy na dvou stolech – aby informace byla kompletní, tak čtveřice nejlepších poté postupuje do odpoledního semifinále a finále; finále se z důvodů zachování shodných podmínek jede na dvě kola, každé na jiném stolu. Jak bylo řečeno, tak příprava byla slibná a o to větší bylo zklamání z prvních dvou kol, kdy náš tým nedokončil žádnou z připravených misí. Před třetím kolem se udělala malá rošáda a domluvilo se, že všechny programy bude spouštět Míša Kainová, která je schopná zachovat klid i před desítkami přihlížejících. Vyplatilo se. Ve třetím kole se povedlo dokončit nějaké připravené mise a zvláště mise „odlitek“ byl odměněn zaslouženým aplausem. Nikdo z nás sice neviděl všechna soutěžní kola a podrobné výsledky teprve dorazí, ale z toho, co jsme viděli, jsme byli jediní úspěšní řešitelé tohoto úkolu. Možná opravdu jedni z mála. No, nakonec se nějaké body podařilo získat, i když jsme čekali více.

--------------------

Soutěž má celkem čtyři disciplíny. Dvě jsme již zmínili a zbývají další dvě. Týmová spolupráce je „tajná“ disciplína, kterou plní samotné týmy bez účasti jak veřejnosti, tak koučů. Proto tajemno nechám tajemnem :steve:

--------------------

[img:5 align=float_rig­ht]Závěrečnou disciplínou je Design a konstrukce robota a programů. Rozhodčí si rozeberou tým a ptají se, a ptají se… Součástí je také ukázka fungování robota s popisem na připraveném stole. Protože úprava programů byla nadstandardní, žáci reagovali na otázky rozhodčích a uměli vysvětlit dvé programy a Honza svého robota a software na design LEGO robota, tak jsme se v této disciplíně umístili na druhém místě. A to jsme na vítěze této části ztratili pouhý jeden bod!

[img:7 align=float_lef­t]Díky tomu, že každá z disciplín má stejný podíl na celkovém hodnocení, tak se nám podařilo téměř neskutečné. Obsadili jsme celkové třetí místo. Nadšení bylo veliké, stejně jako radost a výrazy ve tvářích všech deseti členů a také doprovodu vypovídaly o spokojenosti a překvapení z celkového úspěchu.

Laťka je tedy docela vysoko. Výrazně jsme si polepšili v porovnání s naší první účastí. Takže, jak to bude za rok?

.<>

Napsali: V. Pálková, K. Kvapilová, A. Potěšil

.<>
[img:2][img:3]

Datum akce: 
6. 11. 2010
Školní rok: 
2010/2011
Záložky: