Galette du roi – Tříkrálový koláč

Už se stalo tradicí, že každý rok francouzštináři oslaví svátek Épiphanie – „Zjevení“ (6. ledna) hrami, písněmi a díky překvapení, které je ukryto v koláči, si zvolí svého krále. Svátek Épiphanie odpovídá dnu, kdy byl Ježíšek představen Třem králům a tento den se slaví první Kristův zázrak, kdy přeměnil vodu na víno. A při této příležitosti se podává právě Tříkrálový koláč. Porcování koláče má svá pravidla: nejprve se rozkrájí na tolik dílů, kolik je stolovníků. Potom nejmladší dítě zaleze pod stůl a pokaždé, když se ukáže na určitý díl, tak dítě zpod stolu řekne jméno jednoho ze spolustolovníků, kterému je příslušný dílek určen. Ten, kdo najde figurku, se stává na celý den králem a nasadí si papírovou korunku.

Datum akce: 
6. 1. 2011
Školní rok: 
2010/2011
PřílohaVelikost
Image icon 20110106_galette_16a.jpg165.16 KB