Staneme se pilotní školou KIN-BALLU

V červnu navštívil školu zástupce českého svazu Kin-ballu a společně s panem učitelem Šimoníčkem zorganizovali praktickou ukázku hry Kin-ballu pro žáky 2.stupně. Hra s obrovským míčem nadchla nejen samotné hráče, ale rovněž publikum. Proto jsme se rozhodli stát se pilotní školou této úžasné hry. Žáci 2.stupně se tak mohou těšit v novém roce na nový sport v hodinách tělesné výchovy. A co je to Kin-ball?

Kin-ball je sport, který vznikl v Kanadě na konci osmdesátých let minulého století - jedná se tedy o relativně mladý sport, a přesto se v tomto sportovním odvětví již koná Mistrovství světa. Podstata a principy hry Kin-ball ze své podstaty vylučuje vyhraněný individualismus, hru na jednoho hráče nebo hru na potlačení jednoho hráče nebo týmu. V pravidlech jsou ustanovení, která brání potlačování individuality. Nezáleží na tělesné stavbě, jak je kdo malý, velký, tlustý nebo hubený. V týmu se uplatní hráči, kteří by mohli hrát košíkovou, ale stejně tak i hráči menší postavy. Kin-ball je především založen na spolupráci všech hráčů. Zároveň může být kin-ball vynikající přípravou pro ostatní sporty.

Podle výzkumu Auburn Univerzity v Alabamě, je každý člen týmu v pohybu nejméně 72% herního času, což je daleko nejvíc ze všech kolektivních her. Kin-ball je hra, jejímž principem je fair-play, a tento princip je založen již v pravidlech hry. Nejedná se tedy o pouhou deklaraci jako tomu bývá v jiných kolektivních sportech. V kin-ballu není možné jednoho hráče z týmu strategicky vyloučit, že by nehrál, protože to ostatním jde lépe.

Při podání, aby bylo platné, se všichni hráči musejí míče dotýkat. Hrají proti sobě tři týmy, nemůže dojít k nedůstojným výsledkům. Všechny projevy agresivity, zastrašování i pouhé neslušnosti vůči jakýmkoliv účastníkům hry a to i vůči divákům jsou prohřeškem proti pravidlům a jsou již v prvním náznaku postihovány. Více informací naleznete na: http://www.kin-ball.cz/

Datum akce: 
12. 7. 2011