Školní dílny nově

Školní dílny, pro někoho radost z ruční práce, pro jiného postrach. Když však děti zjistí, že se hlavy netrhají, pokud něco špatně uříznou, musí být v pohodě každý. Nějak se přeci začít musí. Díky paní ředitelce dostaly dílny nový kabát, byly vymalovány, uklizeny a ještě je čekají další změny. Již brzy budou vyměněny staré židle za nové, s výsuvným pístem, aby mohly děti lépe pracovat u vysokých ponků. Školní dílna tak začne být využívána i pro další činnosti, jako je výtvarná výchova. V propojení s keramickou dílnou vzniknou v suterénu školy rukodělné dílny. A snad se dočkáme i slibované rekonstrukce suterénu, která by přinesla snížení stropů, výměnu oken a podlahy.
V letošním školním roce jsou pracovní činnosti v šestých třídách zaměřeny na práci se dřevem. Děti si vyráběly brousítka na tužky, hlavolam kostku SOMA a nyní začínají vyrábět Hanojskou věž. Zbude-li čas, vytvoří si hlavolamy také z drátu. V sedmých třídách vyrábějí chlapci dřevěnou stoličku, již náročnější dílo. Zde je již opravdu vyžadována preciznost, což se ne každému daří. Navíc si kluci někdy musí sami ověřit pořekadlo "dvakrát měř, jednou řež". Dívky se pro změnu věnují pletení košíků z pedigu. Vytvořily si keramická dna a nyní už vyplétají proutěné osnovy. Čeká na ně také práce se dřevem, kdy si budou vyrábět vařečky. Rovněž si zkusí tkát na ručních stavech.
Práce ve školních dílnách je jistě zpestřením teoretické výuky, která navíc učí děti zacházet s nářadím a nástroji, technologické kázni, dodržování bezpečnosti práce a v neposlední řadě také úklidu na pracovišti.

25. 1. 2018