Dílny dívek jinak

Po pletení proutěných košíků, výrobě dřevěných vařeček a tkaní na ručním stavu si vyzkoušely žákyně 7.A při pracovních činnostech take techniku "macramé". Drhání neboli macramé je technika vázání nití a šňůrek, kterou se zhotovují prolamované plošné či prostorové textilie. Za místo původu drhání se pokládají arabské země. Slovo macramé je odvozeno od arabského „migramah“ (třáseň) nebo od tureckého „magrama“ (vyšívaný šáteček). Nejstarší odkaz na macramé se nachází již na jednom asyrském reliéfu. Do Evropy přinesli drhání Maurové přes Španělsko asi v 13. století.

Dívky 7.A si nejdřívě ručně vytvořily keramické misky, pro které později drhaly závěs ze sisálu. Na první pohled jednoduchý výrobek se ukázal jako velmi pracný a časově náročný. Nikdo z dívek jej nestačil vytvořit za dvě hodiny výuky, pokračovat budou na poslední letošní výuce na konci května.

4. 5. 2018