Ekologická megabaterie

Ekologická megabaterie Ve dnech 8. a 15. října se několik žáků z 8. a 9. ročníků naší školy zúčastnilo workshopů konaných v polské Bogatynii a u nás v Liberci. Workshopy doprovázené výstavou o elektrochemii se uskutečnily v rámci mezinárodního projektu Ekologická megabaterie, který realizovala Nadace Prototyp z polské Wroclavy a do něhož byly zapojeny školy z Lubaně, Bogatynie, Frýdlantu a Liberce. Během setkání měli žáci možnost sestavit jednoduchý elektrický obvod a přesvědčit se, že roztoky některých látek vedou elektrický proud. Také si zkusili sestavit různé galvanické články s využitím ovoce, zeleniny a různých elektrod. Článek s největším napětím získali zapojením hořčíkové elektrody a měděného hřebíku umístěných v citronu. Dále se jim podařilo sestavit Daniellův článek díky němuž se rozsvítila dioda a rozezvučel se zvonek. Každý z účastníků si pak také vyrobil svou baterii pomocí pozinkovaných hřebíků, měděného drátu, papíru a octa. Během workshopů měli žáci příležitost vyhrát i pěkné ceny vyřešením kvízu o elektrochemii. Na závěr setkání díky týmové spolupráci všech žáků byla vytvořena baterie, která byla použita k podsvícení nápisu sestaveného z LED diod. Žáci, kteří se zúčastnili projektu si setkání příjemně užili a odnesli si nejen pěkné zážitky, ale i malé dárečky.

15. 10. 2014