Poslední dvě středy v měsíci září byly pro děti z prvního trojročí v Montessori třídách ve znamení objevování toho, jak vznikl vesmír a život na naší planetě.
Prostřednictvím prvního Velkého příběhu jsme si s dětmi povídali o vzniku Vesmíru, hvězd a planet, experimentovali s látkami ve třech skupenstvích - plynném, kapalném a pevném. Zkoumali jsme zákony, kterými se řídí vše na Zemi: co je horké, stoupá nahoru a mění se na plyn; když se to ochladí, mění se to zpět na kapalinu a poté pevné látky, které mají větší hustotu a jsou nejsilněji přitahovány ke středu Země.
V druhém Velkém příběhu jsme se dozvěděli, že vše začalo ve vodě jednou maličkatou buňkou, která se stále vyvíjela. Díky chlorofylu rostlin se zvýšilo množství kyslíku v atmosféře a přestaly padat kyselé deště plné oxidu uhličitého. Postupně se spojilo více buněk, aby vytvořily složitější organismy, které osídlily světový oceán. Až se jednoho dne odvážili první obojživelní živočichové na souš a zalíbilo se jim tam tak moc, že se do vody vraceli pouze klást vajíčka. O mnoho milionů let později se vyvinuli plazi schopní klást vejce i na pevnině, a po nich ptáci, kteří o svá vejce a mláďata dokonce pečovali. Když se na Zemi ochladilo, vyvinuli se savci s teplou srstí a schopností nosit mláďata uvnitř svých těl a po narození je kojit mateřským mlékem. V tu chvíli bylo na Zemi vše připraveno na příchod nového tvora, který neměl ani ostré zuby, ani drápy vhodné pro boj, měl ale mozek schopný představovat si věci, které ještě neexistovaly, a dovednosti potřebné k jejich utváření. Jejich potomky jsme i my a na každém z nás záleží, jakou kapitolu v dalším vývoji Země napíšeme. :-)