Toaleta a dřez - to vážně není koš!

Nadační fond Severočeská voda připravil pro žáky školní družiny soutěž s názvem Toaleta a dřez - to vážně není koš! Soutěž si klade za cíl prohloubit znalosti o tom, co do kanalizace nepatří, již u malých dětí. Jen při dodržování těchto pravidel nebude docházet k ucpání kanalizačního systému, potažmo ke znečištění vodních toků a přírody kolem nás. Úkolem soutěžících žáků bylo jakoukoliv výtvarnou technikou doplnit zaslané leporelo.

Konstruktivismus

Letošní výtvarný kroužek je zaměřený na moderní umění. Tentokrát jsme si vyzkoušeli KONSTRUKTIVISMUS, který se objevuje jak v malířství, sochařatví, ale i architektuře. Má pobobu geometrické abstrakce a zdůrazňoval technickou dokonalost a krásu hmoty. Odmítal zdobení a luxus. Základem tohoto směru jsou přímky, křivky v prostoru, plochy a kružnice.

Návštěva Severočeského muzea v Liberci

S výtvarným kroužkem jsem navštívili doprovodný program a výstavu v Severočeském muzeu s názvem Za hranice  animace - Voděná loutka v českém filmu. Společně jsme si v ateliéru vytvořili marionety a zahráli si s nimi krátké divadlo.

Ozobotí aréna

Robot? Ozobot? Aréna? Programování? Ano, to vše lze zakomponovat do hodin informatiky. Děti z druhého trojročí si tak v dlouhodobém projektu vyzkoušely, jak si lze s pomocí fantazie, barevných kódů i s programovacím nástrojem vytvořit svůj vlastní svět, v němž byly jeho architekty.

Výtvarka a krystaly nerostů

V rámci celoročního tématu neživé přírody pracujeme pilně na oblasti hornin a minerálů. V rámci výtvarné výchovy se první trojročí, konkrétně Tyrkysová třída, věnovala poznávání a malování vybraných krystalů nerostů.

Tyrkysová třída v knihovně

Jeden dubnový čtvrtek se Tyrkysová montessori třída prvního trojročí vydala do krajské knihovny. Užili jsme si program Knižní domino a poznali spoustu nových zajímavých knih a začetli se do nich. Kdo měl u sebe průkazku, může pokračovat ve čtení i doma, kam si mohl knížku po vypůjčení odnést.

Monte družinová exkurze v divadle F. X. Šaldy

Na začátek dubna jsme měli naplánovanou společnou družinovou výpravu do DFXŠ. Zájem ze strany dětí byl veliký a všichni jsme se moc těšili. Skutečnost zcela předčila naše očekávání. ​​​​​​​Jako průvodce divadlem se nás ujal duch starosty Liberce Gustav Schirmer a my jsme se ocitli v roce 1880. Na úvod nám vysvětlil, co zachycuje kamenná deska v hlavní hale, která je psaná německy. Pana Schirmera jsme poté následovali do foyer, kde nám se svým sekretářem sehráli scénku, jak zadávali zakázku na stavbu divadla architektům Fellnerovi a Helmerovi.

Konference "Sněhové vločky"

Někteří pedagogové naší školy se v sobotu 6.4. zúčastnili konference s názvem Sněhové vločky. Konferenci pořádala MAP Frýdlantsko v nádherném areálu hejnického kláštera. Ve zvolených workshopech se účastníci přiblížili generaci, která je odborníky označována jako generace sněhových vloček. Výběr lektorů i workshopů byl pestrý, a tak bylo možné nejen poodhalit tajemství mladé generace, ale konfrontovat její vidění světa s tím naším.

Galerie na plotě

Projekt Galerie na plotě, venkovní výstavní prostor na plotě kolem naší školy, chystá novou výstavu v druhém pololetí. Všichni výtvarníci se dobrovolně zúčastnili, například v rámci VV nebo ŠD. Třetí téma je KOUZLO PŘÍRODY. Výstava potrvá od května a brzy se můžete tešit na vernisáž s doprovodným programem. V tuto chvíli máme již přes 100 obrázků, které budeme brzy instalovat.