Přednáška o třídění odpadu
Ve středu 18. října k nám na školu zavítal Tonda. Ptáte se:"Jakej Tonda, paní učitelko?"

Jedná se o školní vzdělávací program " Tonda Obal", společnosti EKO-KOM, který vede děti k třídění odpadu a tím společně se školami a rodiči staví základy k odpovědnému chování dětí v dalším životě.

A co se s Tondou naučíme?

• Děti by měly bezpečně znát barvy kontejnerů, které jsou běžně na ulicích a vědět co do nich patří.
  • Měly by vědět, proč se odpady sbírají na úrovni: chrání se příroda, něco se z nich vyrobí.
  • U běžných odpadů dokáží říct, zda jsou z papíru, plastu, skla nebo se jedná o nápojový karton.
  • Znají základní (barevné kontejnery) i další (sběrné dvory, zpětný odběr) možnosti sběru odpadu.
  • Nenechají se zmást chytáky v oblasti třídění (zrcadlo, polystyren, ...).
  • Znají konkrétní výrobky z recyklovaných odpadů.
  • Mají základní povědomí o skládkách, spalovnách a třídících linkách.
  • Vědí, kde najdou informace o třídění odpadu (nálepky na kontejnerech, weby).
  • Vědí s jistotou, jak se třídí všechny druhy odpadů.
  • Znají primární suroviny pro výrobu materiálů, které se běžně třídí.
  • Mají povědomí o cyklu popisujícím koloběh nakládání s odpady.
  • Umí vysvětlit získané informace a argumentovat v diskuzi na téma třídění odpadu.
  • Umí pracovat se zdroji v oblasti třídění odpadů.

Přednášky proběhly na celé škole od 1. stupně až po devátý. Naší školu navštívili 4 lektoři, kteří poutavou formou přiblížili dětem, jak třídíme odpad, pracují spalovny, co do tříděných odpadu určitě nepatří a jak se dál s tříděným odpadem nakládá.

Existují i webové stránky na Tondu Obala, kde si můžete zahrát hry a rozšířit si své vědomosti i dovednosti.