Vážení rodiče,
je mou povinností Vás informovat o tom, že dne 12. 11. 2021 Vláda ČR schválila s účinností od 22. 11. 2021 mimořádné opatření MZ, ze kterého vyplývá, že na celém území ČR proběhne ve dnech 22. a 29. 11. 2021 testování na onemocnění COVID-19, a to na všech školách zapsaných do školského rejstříku.

• Testovat se bude vždy v pondělí nebo první den příchodu do škol, pokud není žák přítomen v pondělí.
  • Testovat se bude neinvazivními antigenními testy SEJOY, které budou školám distribuovány ze zásob MŠMT prostřednictvím ORP.
  • Testování nepodstupují žáci, kteří doloží, že jsou očkovaní (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo doloží, že prodělali onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19), případně dítě nebo žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě (ne starší 24 hodin pro antigenní test a 72 hodin pro PCR test).
  • Pokud se žák screeningovému testování vůbec nepodrobí, bude se moci prezenční výuky účastnit, ale za speciálních podmínek “pro netestované“ nastavených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (zvýšené použití ochrany dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení, zákaz některých aktivit). Speciální podmínky se musí dodržovat do doby platnosti stanovené v mimořádném opatření ke screeningovému testování.
  • Screeningové testování žáků bude probíhat na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které uvedeným informacím dodává právní závaznost.

Pokud si zákonný zástupce žáka 1. – 3. ročníku přeje být u testování osobně přítomen či testovat vlastními antigenními testy, je toto možné POUZE v době od 7:00 do 7:15 ve školní jídelně za dohledu určeného pedagogického pracovníka.

Jak budeme postupovat v případě pozitivity v testu?

1. V případě pozitivního výsledku testu musíme pozitivně testovaného izolovat od ostatních osob do izolační místnosti (pozitivně testovaný je vždy izolován od negativně testovaných).
  2. Škola bude kontaktovat zákonného zástupce a informovat ho o výsledku testu. Zákonný zástupce neprodleně vyzvedne žáka ve škole.  Žák vyčká v izolaci do doby převzetí zákonným zástupcem.
  3. Škola vydá zákonnému zástupci potvrzení o tom, že byl žák pozitivně testován. Zákonný zástupce žáka je povinen telefonicky nebo jiným obvyklým dálkovým způsobem informovat o pozitivním testu poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství nebo praktického lékařství pro děti a dorost, a ten je povinen rozhodnout o indikaci konfirmačního vyšetření metodou RT-PCR a vyplnit elektronickou žádanku k tomuto vyšetření. Následné kroky pak vyhodnocuje místně příslušná krajská hygienická stanice, která by měla postupovat v souladu s Metodickým pokynem hlavní hygieničky ČR pro orgány veřejného zdraví k nařizování karantény a izolace v souvislosti s onemocněním covid-19.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

V Liberci, dne 16. 11. 2021,                                     Mgr. Iveta Rejnartová, ředitelka školy