Zeměpisná exkurze - Klíč - 8.B

V rámci zeměpisných exkurzí se žáci 8.B vydali poznávat Lužické hory a zdolat vrchol Klíč. Vlakem se přiblížili do Svoru a odtud pěkně pěšky na Klíč. Odměnou jim byly nádherné výhledy a slunečné počasí. Cesta zpět vedla do Nového Boru a dále pak vlakem zpět do Liberce. A co je čeká příště? No přece Krkonoše.

Kdopak to mluví?

3.A se vypravila do Severočeského muzea, aby prozkoumala zvuky přírody. Nejprve se žáci snažili poznat emoce zvířat podle jejich výrazu ve tváři, poté podle poslechu. Sami si pak vyzkoušeli, jaký může být zmatek, pokud by všechna zvířátka mluvila přes sebe a nakonec si mohli vybarvit zvířátko dle vlastní volby a dle své fantazie.

Nová mapa – centrum Liberce a okolí

Spolek nám zakoupil tuto nádhernou mapu okolí Liberce, kterou jsme si na přání nechali zhotovit. Jako první zařadit mapu do výuky měli tu čest šesťáci. Nejprve hledali dopravní uzly, památky a s nimi spojená významná místa. Těch je v okolí centra Liberce hned několik.  Za zmínku určitě stojí radnice, muzeum ale i nemocnice, kasárna, Fügnerova.

Živly v Montessori

Během poznávání neživé přírody nesmí chybět přírodní živly. S dětmi v Růžové třídě jsme si povídali o tom, v jakých podobách se vyskytují, k čemu jsou důležité, kdy mohou být nebezpečné. Ve skupinkách si děti také zkoušely výtvarně jeden živel vyjádřit. Nápadů bylo spoustu!

Šesťácké zkoumání teploty

Přírodní vědy v Montessori šestém ročníku nabízejí našim vědátorům nejrůznější příležitosti zažít vědu a přírodní zákony na vlastní kůži. Pro tyto účely nám skvěle slouží školní kuchyňka, kam se šesťáci vypravili zkoumat teplotu, jakožto základní fyzikální veličinu a její změny. Pokusy začaly z lehka – měřením teplé a studené vody svépomocí – tedy zjištěním, jestli je lidské tělo spolehlivým teploměrem.

Zvuky přírody

Před jarními prázdninami jsme měli možnost zažít velmi podařený den, na který jsme naplánovali malý projekt ve škole i mimo ní. V přírodovědě se třída zabývá ekosystémem lesa. O první vyučovací hodině si děti vytvořily malý les a poté jsme se vydali na program do Severočeského muzea, neboť náš velmi zaujal popis programu.

Jak si můžeme dokázat vzduch?

Se třeťáky jsme se v rámci prvouky rozhodli vyzkoušet, jestli si ten vzduch náhodou nevymýšlíme. Jak můžeme s jistotou říct, že kolem nás je? Vždyť přeci nejde vidět... Provedli jsme sérii několika pokusů, během kterých se nám podařilo s pomocí igelitových sáčků, papírových kapesníků a vody prokázat, že i když vzduch není vidět, pořád tu s námi je.

České jablko ve vesmíru

Věděli jste, že česká jablka se dostala do vesmíru? Česká šlechtitelská stanice ve Střížkovicích  vyšlechtila mimořádně oblíbenou odrůdu "Opál", která zachutnala americkým astronautům. Jablka této odrůdy si vybrali s sebou na vesmírné cesty. Tuto zajímavost se děti ze 4.A dozvěděly v Botanické zahradě na programu nazvaném: "Příběh jablka".

Rozvoj prostorové představivosti

Jedním z cílů  geometrie je rozvoj prostorové představivosti. Schopnost představit si tělesa z různých stran si děti ze 4. B trénovaly prakticky. Podle mapky si postavily několikapatrové stavby z krychliček a následně společně zakreslovaly počty krychliček v různých sloupcích a řadách. Úkoly byly stále obtížnější - pouhé pootočení zakreslovaného plánu o 90 stupňů je již velký oříšek.

Šestky v IQLandii - Matematicon

V úterý 30. 1.  a ve středu 31. 1.  se šesté třídy zúčastnily programu Matematicon v novém oddělení IQLandie - Matematikum. Žáci zjistili, při jakých aktivitách se používá stejná část mozku jako v matematice. Zamysleli se, kdy v kuchyni používají matematiku. Zkusili si pomocí exponátů vyřešit zajímavé úlohy. Prošli si i ostatní exponáty, které ukazují další zajímavosti matematiky.