Koláž, roláž, proláž, dekoláž, asambláž.....

Datum akce
06. 11. 2019

Tolik neznámých slov se vynořilo před žáky osmých tříd při výtvarné výchově. Záhy se však dozvěděli, o čem je řeč. Koláž je úzce spjata s érou modernismu a je jedním z nejpozoruhodnějších a také nejtypičtějších technických a výrazových prostředků, které se objevily na umělecké scéně 20. století. Umožňuje rychleji, bezprostředněji a také přesněji najít souvislosti mezi některými výtvarnými, literárními i filozofickými prvky, pro jejichž vyjádření by se těžko hledal vhodnější způsob. Po roce 1919 vytvořil první koláže Max Ernst. A nyní, v 21. století, se o ně pokusili žáci osmých tříd. K tvorbě jim posloužili vlastní fotografie vytištěné na barevných papírech. Jen psychologové vědí, proč puberťáci tak nemilují své portéty. Ale překonali to a pod jejich rukama vznikaly mnohdy velmi pěkné kompozice.

Koláž