Niťáky v devítce

Datum akce
21. 02. 2019

S další, pro žáky novou technikou, se seznámili deváťáci při výuce výtvarné výchovy.  Ta se nazývá "niťák" a je českého původu od textilní výtvarnice Luby Krejčí. Princip spočívá v napnutí řídké osnovy do rámu, která se v dalších směrech provazuje, uzluje, prošívá a vytváří tak graficky působivé textilní dílo. Je možné vytvářet jak abstraktní, tak konkrétní náměty. Materiálem k proplétání byly provázky, vlna, bavlnky, příze, zakomponovat mohli žáci také dřevěné korále. Po vypletení niťáku zbývalo jen vybrat vhodnou barvu k nátěru rámu z kartónu. Škoda je jen, že se řada žáků bála odvázat a experimentovat při vyplétání. Většinou sklouzli k prostému hvězdicovitému vyplétání. A je k nevíře, že pro někoho byl problém jen provléknout provázek po obvodu rámu.

niťák