First LEGO League 2024

Koncem února proběhla v Praze regionální týmová soutěž First LEGO League, které se zúčastnil i tým naší školy. Se čtyřmi nováčky si vedl opravdu výborně a zaslouží si za reprezentaci naší školy obrovskou pochvalu. 5. místo v Robogame, kdy robot plní v daném časovém úseku zadané úkoly, bohužel ale tentokrát nestačilo na postup do národního kola.

Zvuky přírody

Před jarními prázdninami jsme měli možnost zažít velmi podařený den, na který jsme naplánovali malý projekt ve škole i mimo ní. V přírodovědě se třída zabývá ekosystémem lesa. O první vyučovací hodině si děti vytvořily malý les a poté jsme se vydali na program do Severočeského muzea, neboť náš velmi zaujal popis programu.

Třeťáčci a BeeBoti

Učení, které baví. Děti ze 3. tříd měly možnost propojit zábavu se vzdělávacími aktivitami, rozvíjejícími informatické myšlení. S robotickými včelkami si vyzkoušely krokování programu a včelkám připravily i programy pro jízdu po předem připravených trasách. Práci s BeeBoty pak děti ukončily štafetovým programováním a řešením logických úloh v aplikaci BeeBot na iPadech.

První kroky s 3D tiskem

V hodinách informatiky se nyní žáci 8.B seznamují s 3D modelováním a s 3D tiskem. Vyzkoušeli si vytvořit model prstýnku a klíčenky, stejně jako i připravit své modely pro tisk. Teď už se budou ve svých dovednostech "jen" zdokonalovat a necháme se překvapit, co nám ještě vyrobí.

Jak věci fungují

Na otázku "Jak věci fungují?" hledají odpovědi žáci 8.A s pomocí robotické stavebnice LEGO Mindstorms EV3 v hodinách informatiky. Podařilo se jim sestavit a oživit pojízdného robota, zprovoznit funkční mixér i automatickou závoru. Jejich snaha a zaujetí jsou viditelné na přiložených fotografiích.

A je to tady - první informatika!

Co je to vlastně informatika? A co jsou to digitální technologie? To byla témata první hodiny informatiky ve třetích třídách. Výbuch sopky, oživení dinosaura, stříkající hasičské auto, životní cyklus motýla i plavající želvy - to i mnoho dalších jevů mohly děti díky iPadům sledovat nad svými omalovánkami. A byla to opravdu zábava!

Jak to vlastně funguje?

V hodinách informatiky jsme ve 4. a 5. ročnících zkoumali, jak věci fungují. Sestrojili jsme si ze stavebnice LEGO WeDo například ventilátory. Konstrukčně jsme řešili nastavení listů vrtule, pomocí převodů rychlost otáčení a dále i stavbu ovladače se senzorem náklonu. V programech jsme měnili směr i rychlost otáčení vrtule a nastavili jsme ovládání vrtule podle náklonu senzoru. Pracovní zaujetí nejlépe dokládají fotografie.

Ozobotí puzzle

Třeťáčci v informatice vytvořili parádní puzzle-dráhy. Na každé dráze bylo potřeba pomocí barevných kódů vyřešit přejezdy křižovatek. Odměnou za vyřešení úkolů jim pak byl zisk speciálních černých puzzlíků, pomocí nichž se na jejich dráze mohly zobrazovat 3D modely – například zvířat, jídel či jiných objektů, často i obohacené o zvuky.

Ozobotí "megadráha"

Třeťáčci se seznámili v informatice s malými výukovými robůtky, s ozoboty. Na tabletech pro ně namalovali dráhy, které pak propojili pomocí mostů ze čtvrtky. Podařilo se jim tak vytvořit velkou ozobotí megadráhu, na kterou všechny své ozoboty vypustili. Příště se pokusíme ovládnout jízdu ozobotů pomocí barevných ozokódů a vyřešit tak přejezdy křižovatek.