Básničkové leporelo

Děti ze 4. A navštívily v knihovně tvořivý program zaměřený na poezii. Během akce vedené paní knihovnicí  vystřídaly různorodé činnosti. Vybíraly si knihy podle dřívější znalosti autora a podle výtvarného pojetí obalu. Sestavovaly  pomíchané sloky básní v jeden celek, ilustrovaly vybranou báseň a tvořily leporelo.

Gratulujeme skvělým recitátorkám

V pátek 8.3. se ve Větrníku uskutečnilo okresní kolo dětské recitační přehlídky. Ve velké konkurenci téměř 50 recitátorů z okresu se dívkám z naší školy podařil nádherný úspěch. V 2. kategorii  žáků 4. - 5. tříd se mezi tři postupujícími dostala hned dvě děvčata z naší školy. Obě přesvědčila svým vnitřním souzněním s textem a výtečnou výslovností.

Děti čtou nevidomým dětem

Ve středu 14.2. 2024 se konal v obřadní síni liberecké radnice slavnostní křest CD a knihy v Braillově písmu pro nevidomé děti. Již potřetí se namlouvání vybrané knihy úspěšně zhostil jeden z našich žáků - Michael Drahý. V knize  "Medailon Emilky Horové" načetl jednu z hlavních postav - kamaráda vypravěčky, Slávka.

Školní kolo recitační soutěže na 1. stupni

Ve středu 7.2. se na 1. stupni konalo školní kolo recitační soutěže.  Účinkující, posluchači i porota prožili krásné odpoledne v mimořádně uvolněné a přátelské atmosféře. Recitátoři překvapili nápaditým výběrem textu a rozmanitým pojetím interpretace. Poslechli jsme si básně i humornou prózu.

Židovské muzeum v Praze

V pondělí 18.12. žáci 9.tříd navštívili Židovské muzeum v Praze. Zde měli objednaný program Hanin kufřík, který byl inspirován stejnojmennou knihou a osudy Hany Bradyové. V první části programu se žáci na základě pátrání v dobových dokumentech seznámili s osudy konkrétních židovských dětí z Protektorátu Čechy a Morava za 2.světové války.

Exkurze do pravěku s 6.A

Ve čtvrtek 14.12. se 6.A vypravila do Národního muzea na Exkurzi do pravěku. Komentovaná prohlídka nám přiblížila také svět trilobitů, belemnitů, amonitů. Viděli jsme jedinou kost dinosaura nalezenou na našem území a zjistili, že se k nám nejspíše dostala v zubech žraloka. Nebo že mamuti nemohli žit na sněhu, protože dvacet hodin denně žvýkali trávu.

Deváťáci Montessori ponořeni v žánrech

Deváťáci Montessori se dnes ponořili do prozkoumávání literárních žánrů. K dispozici jim byla celá Krajská knihovna. Hledali tituly, autory a hlavně ukázky textů, které jejich tvrzení doložily. Ke splnění všech úkolů jim pomohla i užitečná mobilní aplikace.

Když dějepis, tak v muzeu.

V muzeu je k vidění spousta věcí, jen je důležité vědět, co hledáte. Žáci 7.A dnes díky muzejním expozicím a vytvořeným pracovním materiálům zjišťovali, jak probíhá liturgický rok a jaká poselství nesou liturgické barvy. Vědí už, co je monstrance, jak vypadá kalich nebo ciborium. Zjistili také, že "mikulášská" čepice se oficiálně nazývá mitra a Madona není jen zpěvačka.

Dopis z Mladecka

Jaký pocit je otevírat obálku a číst rukou psané řádky? To jsme dnes zjistili v 7.A. Poštovní zásilka nám přišla až z dalekého Moravskoslezského kraje, ze ZŠ Mladecko. Napsali nám sedmáci. V rámci hodiny jsme si tak přečetli skutečné dopisy, pracovali s mapou a zaposlouchali se do slezského nářečí.

Osmé třídy v Terezíně

Ve středu 4. října se vydaly osmé třídy na exkurzi do Terezína. Předcházela tomu teoretická výuka v hodinách dějepisu, kdy se žáci dozvěděli více o historii města, především však o jeho nejčernějších dobách, kdy Terezín sloužil jako ghetto pro Židy. Exkurzi žáci započali v Muzeu Ghetta, kde v úvodu shlédli dochovaný film, který nechalo vyrobit gestapo jako výpověď o výborném zacházení s židovskými obyvateli.