Hody, hody, doprovody

Jaro je tady a s ním přicházejí i Velikonoce – svátky jara. Na jejich příchod se připravovali žáci 2. stupně v rámci velikonočních dílen, které proběhly ve středu 27.března 2024. Šikovné ruce žáků vyráběly krásné jarní dekorace a přáníčka, v tělocvičně se sportovalo a jedna z dílen nabídla i seznámení s historií a tradicemi Velikonoc formou lapbooku. Pokud chcete vědět, jak tvoření žáků probíhalo, nahlédněte do galerie.

Okresní kolo v basketbalu - skupina

Výběr chlapců 9.tříd s přehledem vyhrál svoji skupinu okresního kolo v basketbalu. Kluci naprosto jasně porazili výběry z ZŠ Dobiášova, z ZŠ Kaplického, z Podještědského gymnázia a také výběr pořádající školy ZŠ Aloisina výšina, Postoupili tak do finále, které se bude hrát 18.4. v hale Kord. Gratulujeme k postupu a děkujeme za reprezentaci školy.

Nová mapa – centrum Liberce a okolí

Spolek nám zakoupil tuto nádhernou mapu okolí Liberce, kterou jsme si na přání nechali zhotovit. Jako první zařadit mapu do výuky měli tu čest šesťáci. Nejprve hledali dopravní uzly, památky a s nimi spojená významná místa. Těch je v okolí centra Liberce hned několik.  Za zmínku určitě stojí radnice, muzeum ale i nemocnice, kasárna, Fügnerova.

Háčkování v červené třídě

Tento školní rok pracuje červená třída na svém „velkém projektu“. Jejich průvodkyně Martina oslovila paní Poláčkovou – maminku Adama, který červenou třídu navštěvuje, a domluvily spolu, že naučí děti háčkovat. Věnuje se totiž ve svém volném čase háčkování a na spolupráci s radostí kývla.

Národní galerie Praha

7.A si v rámci deskohraní vydražila Výtvarný den. Strávili jsme ho společně v Praze. Hlavním programem byla návštěva jedné z budov Národní galerie - Veletržního paláce. V rámci lektorského programu jsem strávili dvě hodiny povídáním a prací se skicákem, který jsem si vyrobili, zaplnili a odvezli domů.

Den otevřených dveří v montessori třídách

Další úspěšný ročník „Den otevřených dveří“ na naší škole je za námi. Proběhl v sobotu 9.3. a tradičně se těšil velkému zájmu. Na naše montessori patro zavítali rodiče stávajících žáků, kteří tento den pojali jako možnost strávit spolu se svými dětmi příjemné dopoledne v respektujícím prostředí. Naši žáci převzali roli průvodců a své rodiče s velkým nadšením provázeli po třídách, které navštěvují.

Cvičení s tyčemi

Ve 3. trojročí si děvčata v hodině tělocviku zacvičily s dřevěnými tyčemi. Zvládly s nimi rozcvičku, balanční cviky, přehazování, různé provlékačky, dobíhací hry. Všechny si to užily a bylo veselo a hravo.

Šesťácké zkoumání teploty

Přírodní vědy v Montessori šestém ročníku nabízejí našim vědátorům nejrůznější příležitosti zažít vědu a přírodní zákony na vlastní kůži. Pro tyto účely nám skvěle slouží školní kuchyňka, kam se šesťáci vypravili zkoumat teplotu, jakožto základní fyzikální veličinu a její změny. Pokusy začaly z lehka – měřením teplé a studené vody svépomocí – tedy zjištěním, jestli je lidské tělo spolehlivým teploměrem.

Pracovní činnosti v šestých třídách

Po zdárném dokončení prvního hlavolamu ze dřeva, kostky SOMA, se odvážní šesťáci pustili v dílnách do dalšího výrobku, Hanojské věže. Zde již musí zúročit, co se naučili při opracování dřeva. K tomu ještě přidají nové pracovní operace, jako je vrtání otvorů vrtačkou, vyrábění pravidelných koleček z překližky, moření dřeva.

Šestky na Liberecké výšině

Chlapci z šestých tříd statečně vyrazili na odpolední tělocvik do lesa, ač počasí nevypadalo vábně. Odměnou jim bylo setkání s kozou a oslíkem na Liberecké výšině.